Методичні рекомендації щодо проведення Дня знань та Першого уроку у 2020/2021 навчальному році.

Щороку новий навчальний рік розпочинається святкуванням Дня знань – особливого свята, що відкриває можливості пізнання нового, забезпечує певну платформу для формування навичок, що неодмінно приведуть до особистого та професійного успіху. День знань – свято, що об’єднує шкільну громаду, створюючи унікальну атмосферу для розуміння важливості знань, їх динамічності, підкреслюючи необхідність навчання впродовж усього життя.

Останнім часом змінюються підходи у проведенні свята знань та Першого уроку. Запропоновано чимало цікавих та творчих ідей, все більше закладів освіти та педагогів орієнтуються на креативні підходи у їх проведенні. Незмінним залишаються радісний і водночас хвилюючий настрій дітей, завзятий і дзвінкий сміх, емоційне піднесення всіх, сподівання і найкращі очікування від нового навчального року. Особлива радість і очікування зустрічі з друзями, однокласниками, улюбленими вчителями та живого спілкування, оскільки епідемія коронавірусу в минулому навчальному році внесла свої глобальні корективи в організацію життя школярів.

Очевидно, що основними трендами цьогорічного проведення Дня знань та Першого уроку в умовах пандемії є:

 • обмеження проведення масових заходів, використання альтернативних креативних форм проведення свята знань та початку навчального року;
 • максимальна відповідність обраного формату свята потребам епідемічної безпеки та захисту дітей і педагогів;
 • проведення свята на свіжому повітрі, просто неба, на природі; використання великих приміщень, актової зали, рекреацій;
 • використання засобів індивідуального захисту (захисних масок одноразових рукавичок), антисептичних засобів, дотримання правил дистанціювання;
 • нова методика та модернізація освітнього контенту Першого уроку за рахунок нових діджитал-рішень;
 • дистанційна участь у заході батьків дітей, членів родини, всіх запрошених.

Формат зустрічей і проведення свята в кожному закладі визначається індивідуально та має відповідати віковій категорії дітей. Щоб свято було цікавим та корисним для дітей, а головне – безпечним для здоров’я, педагогам важливо ретельно продумати всі його складові, щоб максимально забезпечити захист дітей та їх безпеку. З цією метою радимо ознайомитися з рекомендаціями щодо організації роботи закладів загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році (лист МОН України від 05.08.2020 року № 1/9-420).

Звертаємо вашу увагу, що відповідно до вищезазначених рекомендацій для організації свята варто використовувати великі приміщення, зокрема, актові зали, рекреації, коридори. Для дитячих колективів – класних родин можна організувати святкування в межах одного класу з дотриманням правил дистанціювання та гігієни. Доцільним також буде проведення свята знань та Першого уроку на свіжому повітрі, просто неба, на природі. При цьому не обов’язково виходити далеко за межі школи. Цілком достатньо на шкільному подвір’ї облаштувати імпровізований зелений клас, дослідницький майданчик, рекреаційну зону, фітовітальню або організувати пленерний урок.

Готуючись до свята, важливо врахувати побажання батьків, налагодити з ними партнерську взаємодію. Адже у них теж починається навчальний рік, сповнений домашніх завдань, батьківських зборів та думок про школу. За бажанням можна запропонувати їм записати на відео святкові побажання та поради від батьків, заздалегідь обговорити всі деталі свята, оскільки цього року, враховуючи рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів, передбачено їх дистанційну участь. Варто уникати організації видів діяльності, які вимагають безпосереднього фізичного контакту між учнями.

Цьогоріч в умовах карантинних обмежень доцільно замінити комунікаційні вправи, групові ігри, що передбачають тактильний контакт, на достатньо широкий існуючий спектр цифрових інструментів, які дозволяють створювати інформаційні продукти для організації свята знань та контенту Першого уроку. З цією метою варто ознайомитися з потенціалом різноманітних інтернетсервісів, які надають можливості ділитися результатами своєї діяльності з іншими, та застосувати ті, використання яких буде доречним у кожному  конкретному випадку. За можливості варто зменшити кількість платформ до мінімально необхідної, обираючи при цьому більш універсальні та зі зрозумілим інтерфейсом для користувача. Використання запропонованих інструментів має бути посильним для учасників освітнього процесу. Для реалізації творчо-розвивальної частини свята радимо використовувати широкий спектр цифрових інтерактивних інструментів. Звертаємо увагу на ті засоби, які добре зарекомендували себе та апробовані педагогами й учнями під час карантину, зокрема:

Тематичний напрям творчо-розвивальної частини свята, що включає і проведення Першого уроку, пропонуємо визначити самостійно із запропонованих, зокрема: «Взаємодія і гармонія», «Інтелект і здоров’я», «Екологічна безпека», «Патріотизм і відповідальність», «Цікава математика».

Тематичний напрям «Взаємодія і гармонія» передбачає розвиток навичок партнерської взаємодії та ефективної комунікації між учасниками освітнього процесу. Окрім того, формує уявлення учнів про толерантність як універсальний принцип життя людини.

Напрям «Інтелект і здоров’я» спрямовано на орієнтацію учнів на пріоритетність загальнолюдських цінностей життя і здоров’я, утвердження здорового способу життя як необхідної умови саморозвитку та самовдосконалення особистості. Також радимо обговорити з дітьми питання як захиститися від коронавірусу та акцентувати увагу на алгоритмі дій за підозри СОVID-19.

Метою тематичного напряму «Патріотизм і відповідальність» є формування в учнів патріотичних почуттів шляхом вивчення історії та традицій України, усвідомлення особистої відповідальності за долю держави, українського народу та процесів становлення України як єдиної нації.

Окрім того, цьогоріч вважаємо за доцільне ще раз звернутися до тематичного напряму «Екологічна безпека», оскільки реалії сьогодення привертають увагу до проблеми формування в учнів екологічно грамотної поведінки, дбайливого ставлення до навколишнього середовища та екоорієнтованої активності. З цією метою радимо ознайомитися з методичними рекомендаціями «Бережемо природу – бережемо і Батьківщину свою!», що розміщенні за посиланням: https://cutt.ly/lyLXwBn

Указом  Президента України, 2020/2021 навчальний рік оголошено Роком математичної освіти в Україні, впродовж якого планується впровадити найбільш нагальні й потрібні дітям та освітянам новації, а також закріпити думку про те, що математика потрібна кожному з нас у повсякденному житті. Проведення Року математики має допомогти привернути увагу всього суспільства до розвитку математичної грамотності не лише у школярів, а у всіх громадян.

Пропонуємо добірку корисних посилань, які можна використати у підотовці Першого уроку:

 1. Веселий початок: що робити на перших уроках вересня, щоб крига скресла(https://nus.org.ua/articles/veselyj-pochatok-shho-robyty-na-pershyh-urokah-veresnya-shhob-kryga-skresla/?fbclid=IwAR1zTM-mvfjFrsVh2QIyXLiwGi353PtrDmhI1OEE8TruRohp8DtPUv9biM4)
 2. Ігри та вправи на розвиток комунікативних навичок (https://urok.in.ua/taxonomy/term/140/all)
 3. Як знайомитися з класом? (https://vseosvita.ua/news/ak-znajomitisa-z-klasom-4236.html)
 4. 12 фактів про математику та цікаві наукові знахідки(https://www.youtube.com/watch?v=6sQ9taGKU0o)
 5. Цікаві факти математики(https://www.youtube.com/watch?v=QYgH1lRkY1E)
 6. Чому потрібно вивчати математику. Вислови відомих людей про математику(https://www.youtube.com/watch?v=ghXdayQ4kho)
 7. Роль математики в житті людини(https://www.youtube.com/watch?v=Xhzu2Yjo2VA)
 8. Презентація “Математика у повсякденому житті”(https://naurok.com.ua/prezentaciya-matematika-u-povsyakdenomu-zhitti-39320.html)

 

В разі загострення ситуації з поширенням коронавірусу, рекомендуємо провести День Знань та Перший урок у режимі онлайн. З метою належного відзначення свята в умовах епідеміологічної пропонуємо:

 

 • організувати конкурс відео звернень учнів, батьків, вчителів на сторінках соціальних мереж (Facebook, WhatsApp, Instagram, Tik Tok);
 • запустити флешмоб учасників освітнього процесу різного віку “Математика в житті” і таким чином приєднатися до загального руху щодо проведення Року математичної освіти;
 • залучити учнів та батьків до участі у віртуальних екскурсіях та виставках;
 • організувати створення серії мотивуючих відеороликів з прикладами практичного застосування математики у різних професіях та житті людини.

 

 

Список використаних джерел:

 1. Лист Міністерства освіти і науки України від 05.08.2020 р. № 1/9-420 «Щодо організації роботи закладів загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://osvita.ua/legislation/Ser_osv/75559/print/
 2. Лотоцька А., Пасічник О. «Організація дистанційного навчання у школі. Методичні рекомендації», 2020. – 71 с. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://cutt.ly/Fd9RwVz
 3. Постанова головного державного санітарного лікаря № 42 від 30.07.2020 р. «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах освіти в період карантину в зв’язку поширенням орона вірусної хвороби (COVID-19)» [Електронний ресурс]. –

Н.Федорович, методист